<After the problem solution, there is a refresher on ratios if you would like to review it>
How should a grocer mix 4 types of peanuts, worth 54 cents, 72 cents, $1.2,0, and $1.44 respectively per pound, so that the grocer will make a total mixture which is 96 cents per pound?